Temmuz 2011

INJURY TO PERMANENT TEETH

Injury to Permanent Teeth


"Unlike bone fractures, fractures of the crowns of teeth do not heal or repair. problems may develop later due to damage to the pulp."

DİŞ YARALANMALARI

Diş Yaralanmaları


Dişler, yapı olarak kemiğe biraz benzeseler de dişlerde meydana gelen kırıklar, kemik  kırılmalarındaki gibi iyileşmezler. Eğer dişteki kırık diş özünü de yaralamış ise daha büyük sorunlar gelişebilir. 
 

DENTAL ANATOMY

The Anatomy of Teeth and Jaws
A knowledge of the outer shapes and internal details of the teeth and jaws will help the viewer to understand and appreciate the simplyteeth website. We suggest that you familiarise yourself with the information provided. The subjects to be detailed are:

 

DİŞ ve ÇENE ANATOMİSİ

Diş ve Çene Anatomisi

Dişlerin ve çene kemiklerinin dış şekil ve iç anatomileri ile ilgili daha detay bilgiye aşina olmak sizlerin çeşitli diş hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini daha iyi anlamanıza ve değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan bilgileri konular hakkında bilgi sahibi olmanız için tasarlanmıştır.  Detaylı olarak bulabileceğiniz konu başlıkları aşağıda belirtilmiştir:

SÜT DİŞLERİNİN ÇEKİMİ

Süt Dişlerinin Çekimi

TOOTH DECAY in CHILDREN

Tooth Decay in Children


"Tooth decay is the single most common chronic childhood disease - 5 times more common than asthma, and 7 times more common than hayfever. Over 50% of 5-9 year olds have at least one cavity. This increases to 78% among 17 year olds. The role of sugars and other carbohydrates is critical. Nearly all carbohydrates have caries-promoting properties..."

 

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜMELERİ

Çocuklarda Diş Çürümeleri