Çocuk Bilgi Merkezi

Bir bebek doğuduğunda genellikle dişleri görünmez ancak 20 süt dişi ağız kavitesinde(boşluğunda) yerini almıştır. Genel olarak bu dişlerin ilk sürmesi 6 ay ile 1 yas arasında olmaktadır. Öncelikli olarak genelde alt üst ön keser dişler görünür.

Dişlenme dönemi genellikle ağrılıdır ve çoğu bebek için bu disetlerinin şişmesi ve kaşınma ile karakterize hoş olmayan bir tecrübedir. Bu ağrının minimalize edilmesi için dişetlerinin temiz parmakla ovulması veya soğutulmus bir çay kaşığı ile baskı yapılması önerilebilir.

Bebek çoğu zaman ağrısını dindirmek için bir takım objeleri ağzına götürebilir. Böylesi durumlarda farklı objeleri ağzına götürmesini engellemek için bir diş kaşıyıcı alışkanlığı edindirmeye çalışmak çok daha doğrudur. Bütün bunların yanısıra bebekler için geliştirilmis olan dişetleri üzerine sürülen topikal anti-enflamatuar ilaçlar vardır. Dişlenme sürecinde bazen olağan olmayan durumlar gözlenebilir. Bunlar; ateş yükselmesi, dişeti üzerinde iltihap oluşması sürme gecikmesidir (normal olarak çocuk 3 yaşını tamamladığında tüm süt disleri ağızda sürmüş olur)

6 yaşından sonra ise süt dişlerinin en arkalarından toplam 4 adet olmak üzere 6 yaş dişleri ( 1. büyük azı) dediğimiz kalıcı dişler sürmeye başlar ve bunlar ilk çıkan kalıcı dişler olması ve diğer kalıcı dişlerin de kapanış rehberliğini yapması açısından son derece önemlidir. Burada ebeveynler tarafından yapılan bir hata da bu dişlerin de süt dişleri ile karıştırılması ve temizliğine yeteri kadar önem verilmemesi sonucunda çok erken dönemde bu dişlerin kayıpları söz konusu olmaktadır. Bazı kalıcı dişlerin üstünde süt dişleri vardır ve süt dişleri düşünce alttaki diş görünür, bazılarının ise üzerinde süt dişi yoktur.

İlk dişlenmeden itibaren aileler diş bakımını üstlenmelidir. Çocuğun dişleri ebeveyn tarafından fırçalanmalıdır. Dişlerin sürmesi tamamlandığında da çocuğun ilgisini çekerek kendi kendine fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Süt dişlerinin eninde sonunda kaybedileceği bir gerçektir ancak bu dişler en az kalıcı dişler kadar önemlidir. Bu dişler sadece kalıcı dişlerin yerini tutmakla kalmaz, çocuğun fiziksel görünümü, konuşması, çiğnemesi ve kişisel gelişimi için de çok önemlidir.

Çocuğunuzun erken yaşta dişlerini çürük nedeniyle kaybetmesi ise hem fonksiyonları (çiğneme, konuşma vb) etkiler hem de kendine güven ve saygısını kazanmasına engel olabilir.