İSKENDERİYE

Mart 2010 tarihinde katıldığım ve Alexandra Oral Implantology Association tarafından düzenlenen The AOIA Uluslararası Kongresinde "Esthetic risk assessment in oral implantology " sunumumun ardından, sizlere İskenderiye deneyimlerinden de bahsetmek isterim. Çünkü  Mısır ziyaretlerimi  konferans süresinden her zaman daha uzun tutar ve  su altı ve tarihi görselliği gizemli mekanlarında ziyaret etmeden geri dönmem.

İskenderiye, Mısır'ın Akdeniz kıyısında bulunan ikinci büyük şehridir. M.Ö. 332 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuş ve adını kurucusundan almıştır. Eski çağlarda dünyanın yedi harikasından biri olan feneri ve zamanının en büyüğü kütüphanesiyle tanınan İskenderiye, bugün Mısır'ın turizm açısından önemli şehirlerden biri durumundadır

Mısır'a yapılan gezilerin sadece Piramitler'i hedeflediğini, mitoloji ve tarih koktuğunu düşünmeyin..

Kızıldeniz'in en popüler dalış noktaları olan Sharm El Sheikh ve Hurghada akvaryum gibidir. Çünkü, Mısır'a turist akışı sağlayan en önemli tatil duraklarını deniz kenarı beldeleri oluşturur.

Kızıldeniz'in Sina Yarımadası'nda yer alan Sharm El Sheikh konuklarına 12 ay boyunca su altının tüm güzelliklerini yaşatır. Sharm El Sheikh'de, inanılmaz güzellikteki mercan resiflerini, rengarenk balıkları görebilirsiniz. En güney ucunda bulunan Ras Muhammed Deniz Parkı, dünyanın sayılı güzel dalış noktalarını barındırır.

Hurghada, Kızıldeniz'in dalış için en çok tercih edilen bölgesidir. Bu kadar çok dalgıç tarafından tercih edilmesi nedensiz değildir. Kızıldeniz'in rengarenk tropik balıkları ve mercanları bu bölgede toplanmıştır. İster SCUBA dalış, ister sadece şnorkel ya da denizaltı turuna katılarak bu güzellikleri yaşayabilirsiniz.

Biraz da piramitlerden bahsedelim:

- Herbiri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir. Ve bu taşları temin edebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaklıktadır.
- Piramit kimin adıyla yapıldıysa, onun mumyasının bulunduğu odaya, yılda iki kez güneş girmektedir. Doğduğu gün, tahta geçtiği gün.
- Giza'daki üç piramit aralarinda bir Pisagor üçgeni olacak şekilde düzenlenmişlerdir. Bu üçgenin kenarlarının birbirlerine göre orani 3:4:5'dir.
- Büyük piramidin tepesi Kuzey kutbunu, çevresi ekvatorun uzunluğunu temsil eder. Ve iki uzunluk aynı kıyasa uygunluk gösterir.
- Giza'dan geçen boylam, dünyanın denizleriyle anakaralarını iki eşit parçaya böler. Bu boylam ayrıca, kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup, bütün yer kürenin uzunluğuna ölçümünde doğal sıfır noktasını oluşturur.
- Piramidin yüksekliğiyle, çevresi arasındaki oran, bir dairenin yarı çapıyla çevresi arasındaki orana denktir. Dört kenarlar dünyanın en büyük ve çarpıcı üçgenleridir.
- Büyük Piramit'in tabanının yüzeyi, anıtın yarısının iki katına bölündüğünde pi=3,14 sayısı elde edilir.
- Büyük Piramit'in dört yüzeyinin toplam yüzölçümü, piramit yüksekliğinin karesine eşittir.
- Piramit dev bir güneş saatidir. Ekim ortasıyla Mart başı arasında düşürdügü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterirler. Piramidi çeviren taş levhaların uzunluğu bir günün gölge uzunluğuna eşittir. Bu gölgelerin taş levhalar üstünde gözlenmesiyle günün 0,2419 bölümünde yılın uzunluğu hatasız olarak saptanabiliyordu.
- Büyük Piramit'le dünyanın merkezi arasındaki uzaklık, Kuzey kutbuyla arasındaki uzaklığa eşittir ve bu mesafe, kuzey kutbuyla dünyanın merkezi arasındaki uzaklığa eşittir.


 

İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE
İSKENDERİYE