Yetişkin Bilgi Merkezi

KOZMETİK VENEERLER


1. Porselen kaplama- Lamina Veneer Restorasyonu (Lamina)
2. Lamina kaplamaya ne zaman gereksinim duyulur?
3. Porselen, lamine (veneer) için neden en iyi malzemedir?
4. Lamine tedavinin uygulama aşamaları
5. Lamina yapılması ağrılı bir süreç midir?
6. Lamina porselenlerin bakımı
7. Hangi durumlarda kuron yerine lamina seçilir?
8. Lamina ile görünümde büyük değişimler olabilir mi?

 

1. Porselen kaplama- Lamina Veneer Restorasyonu (Lamina):
♦ Dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklarıdır. Dişlerin ön yüzeylerinden çok az miktarda doku kaldırılır ve ince bir tabaka şeklinde hazırlanan porselen dişlerin ön yüzlerine yapıştırılır.
♦ Takma tırnaklara benzer bir yapıdadır.
♦ Laminalar estetik sorunları olan ön dişlerin görünümünü tamamıyla değiştirdiğinden birçok farklı diş bozukluğunda uygulanabilen konservatif (koruyucu) ve kozmetik bir çözümdür.
♦ Dişin büyüklüğü, şekli ve rengi istenilen şekilde laminalar ile değiştirilebilir. 


 

2. Lamina kaplamaya ne zaman gereksinim duyulur?
♦ Laminalar aşağıda yer alan koşullardaki ön dişler için ideal bir tedavi şeklidir: 


3. Porselen, lamine (veneer) için neden en iyi malzemedir?
♦ Porselenin sahip olduğu şeffaflık ve parlaklık başka hiçbir malzeme ile eşdeğer olamaz. Dişin doğal mine tabakasını çok andırır.

♦ Kaplama plastik bir malzemeden de yapılabilir, ancak porselenin verdiği estetik görünümü ve dayanıklılığı veremez. Daimi porselen takılana kadar uygulanan geçici kaplamalar akrilik malzemeden yapılır.

 


4. Lamine tedavinin uygulama aşamaları:
♦ Dişhekimi dişlerin sadece ön yüzeyinden, minimum madde kaldırmak suretiyle,  çok ince bir tabaka halinde (genellikle 0.3 ile 0.7mm arası) ve eşit kalınlıkta kesim yapar. Bu şekilde hazırlanan dişin tam bir kopyasının elde edilmesi için ölçüsü alınarak porselen kaplamanın yapılabilmesi için laboratuara gönderilir.
♦ Çok az bir diş tabakası kesildiğinden geçici lamine gerekmeyebilir ancak dişin ön yüzeyindeki minenin azaltılması nedeniyle dişlerde hassasiyet oluşacabileceğinden ve estetik açıdan konforsuzluk yaratmamak için bekleme süresi boyunca geçici akrilik kaplama takılır. 
♦ Yapıştırma tekniği diğer porselen kuronların yapıştırılmasından farklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Lamina veneerler yapıştıktan sonra dişten ayırmak mümkün değildir.
♦ Tüm bu işlemlerden sonra laminaler diş yüzeylerine yapıştırılır.  Ağzın kapanışı kontrol edilerek son düzeltmeler yapılır. Ve böylece etkileyici, doğal görünümlü lamineler dişle bütünleştirilerek estetik bir görünüm yaratılır.

  hazırlık aşaması                                   lamineler                                     sonrası


 

5. Lamina yapılması ağrılı bir süreç midir?
♦ Ağrılı bir işlem değildir:

 


6. Lamina porselenlerin bakımı:
♦ Laminalar çok sağlam ve dayanıklıdır, kolay yıpranmazlar.
♦ Yemek yiyebilme durumunda bir değişiklik olmaz ancak, sert şeker veya tavuk kemikleri gibi çok sert gıdaların lamine dişler ile ısırılması veya çiğnenmesi önerilmez.
♦ Laminanın parlaklığı, aşındırıcı özelliği olmayan flor içeren macunlar kullanılarak korunabilir.
 


7. Hangi durumlarda kuron yerine lamina seçilir?
♦ Porselen laminalar ve kuronlar kozmetik restorasyonun en estetik şeklidir.
♦ Laminaların kurona göre başlıca avantajı; hazırlığıdır. Lamina dişin görünen ön yüzeyinden ince bir mine tabakasının kesilmesini gerektirir bu nedenle dişhekiminde geçirilecek süre çok daha kısadır.
♦ Kuron kaplama dişin tüm yüzeylerinin kesilmesini gerektirir. Hazırlık için çok daha fazla miktarda diş maddesinin kaybedilmesi gerekir. 
♦ Lamina ile doğal dişin orijinal büyüklüğünü ve şeklini korumak daha kolay ve mümkündür. İşlem aşağıda belirtilen şekilde yapılır:


 


8. Lamina ile görünümde büyük değişimler olabilir mi?
♦ Laminalar tüm ön dişlerin görünümünü tamamıyla değiştirebilir.
♦ Rengi bozulmuş dişler, çok başarılı bir şekilde doğal ve çekici görünebilir.
♦ Lamina ışık vurduğunda mine gibi absorbe eder ve minenin doğal rengi, parlaklığına sahip bir his verir. Bu özelliği ile flaş ve disko ışıklarında da gerçek diş gibi görünür. Bu ışıklarda içinde metal olan kaplamalar siyah leke olarak sanki ağızda yokmuş gibi görünürler.
♦ Çay, kahve, sigara gibi dış etkenlerle rengi değişmez ve yüzeyi pürüzsüz kalır.