Yetişkin Bilgi Merkezi

Kozmetik Kuronlar


1. Kuronlar hakkında
2. Kuronun hazırlanma ve yapılış aşamaları
3. Kuronlar hangi malzemelerden yapılır?
4. Daimi kuron takılana kadar küçültülen dişte hassasiyet olur mu?
5. Kuron ağrılı veya rahatsız edici bir işlem midir?
6. Kuronlar ile doğal ve çekici bir görünüme kavuşabilir miyim?
7. Kuronlar doğal dişin işlevlerini( ısırmak, çiğnemek) ne kadar iyi yerine getirir?
8. Kuronlar ne kadar başarılıdır?
9. Diş laboratuarının rolü nedir?
 

 

1. Kuronlar hakkında:
♦ Kuron kaplama, dişin doğal kuron tabakasının tamamının veya bir kısmının yerine geçen veya üzerini kaplayan restorasyonlara verilen addır. “Kuron” veya “kaplama” olarak ta adlandırılır.
♦ Dişin ağızda görünen kısmına kuron denir ve bu yapı dişetinin altında,  çene kemiğinin içinde yer alan dişin köküyle birleşmektedir.
♦ Dişin doğal kuronunun büyük bir miktarının veya tamamının hasar gördüğü durumlarda, dişi korumak, sağlamlaştırmak ve eski doğal görünümüne kavuşturmak için kuron kullanılır.
♦ Kuronlar aynı zamanda, diş eksikliği durumlarında eksik diş veya dişlerin komşluğundaki dişlere uygulanarak boşluğun köprü restorasyonları olarak tanımlanan şekilde rehabilite edilmesinde kullanılır.  
♦ Doğal kurondaki renklenmeler, kırıklar veya görünüş bozuklukları yeni kuron ile yenilenebilir. Yeni kuron; komşu dişlerle renk, şekil ve orantı açısından uyum sağlayacak şekilde yapılabilir.
♦ Kuron yapılacak diş dişhekimi tarafından hazırlanır, hazırlanan dişin ölçüsü alınarak laboratuara gönderilir ve laboratuarda kuron yapılır.

                    


 
2. Kuronun hazırlanma ve yapılış aşamaları:
♦ Dişhekimi dişi prepare eder (küçültür) ve varsa diş yüzeyindeki tüm çürükleri temizler. 
♦ Hazırlanan diş veya dişlerin kalıpları özel ölçü maddeleri ile alınarak kuron yapılması için diş laboratuarına gönderilir.  
♦ Yeni kuron laboratuarda hazırlanana kadar dişhekiminiz, dişinizin üzerine genellikle akrilikten (plastik) geçici bir kuron yerleştirir.
♦ Kuron hazır olduğunda geçici kuron çıkarılır ve daimi kuron dişin üzerine yerleştirilerek tam olarak uyum sağlayıp sağlamadığı, rengi ve şekli kontrol edilir, kuronun komşu dişlerle ve karşıt çenedeki dişlerle olan uyumu dişhekiminiz tarafından ayarlandıktan sonra kuron dişe özel yapıştırıcılar kullanılarak dişe yapıştırılır.
 
 

 
3. Kuronlar hangi malzemelerden yapılır?
Kuronlar; temelde akrilik, metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere üç çeşittir.

♦ Akrilik Kuronlar
Esas kuron ve köprüler yapılana kadar geçen sürede dişlerde oluşabilecek hassasiyetleri engellemek ve estetik görünüşü koruyabilmek için yapılan kuronlardır. 


♦ Metal Destekli Kuronlar
Metal destekli kuron ve köprülerde altyapı olarak standart metal olan Nikel-Cobalt bileşimi veya değerli metal altın veya Degudent-U gibi alaşımlar kullanılabilir. Değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile biyolojik uyumluluğu daha iyi sonuçlar elde edilir. Metal destekli kuron ve köprüler hassas uygulandıklarında koruyucu ve dayanıklı tedavilerdir.

   Resim: Metal destekli kuronlar
 

♦ Metal Desteksiz Kuronlar
Metal desteksiz kuron ve köprüler güçlendirilmiş porselenlerden yapılır. Temelde zirconium veya IPS empress altyapılar kullanılır. Zirconiumun diğer altyapılara kıyasla dayanıklılığı daha yüksektir ve kırılmalara karşı daha dirençlidir. Eksik dişlerin olduğu durumlarda güvenle kullanılabilir. Estetik sonuçları çok iyi olmasına karşın estetik açıdan yetersiz kalabileceği durumların da olabiliceği bilinmelidir.
 

    Resim: Metal desteksiz porselen kuronlar

Yapılan kuron ve köprülerin görüntüsünü pek çok faktör etkiler. Bunların başında da ışığa verdikleri tepki gelir. Doğal dişler ışığı geçirirler bu sayede  dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz kuronların da ışık geçirme özelliği vardır. Bu nedenle doğal dişe en yakın estetik sonuçlar metal desteksiz kuronlarla elde edilir. IPS empresslerin ışık geçirgenliği çok yüksektir bu nedenle ön dişlerde oldukça iyi estetik sonuç verirler. Ancak çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklıkları yeterince olmadığı için arka grup dişlerde kullanılmazlar.

 Ağız ve dişlerin tedavi öncesi görünümü                  metal desteksiz porselen kuron ile

                                                                                         tedavi  sonrası görünüm

 
 
 

4. Daimi kuron takılana kadar küçültülen dişte hassasiyet olur mu?
Yeni kuron yapılana kadar dişhekiminiz, dişinizi korumak için üzerine geçici bir kuron yerleştirecektir. Böylece hem görünüm hem de yemek yerken herhangi bir sorun yaşamayacağınız gibi dişlerinizde de hassasiyet hissi olmayacaktır. 
 
 
     
 
5. Kuron ağrılı veya rahatsız edici bir işlem midir?
♦ Dişin hazırlanması ve ölçüsünün alınması sırasında lokal anestezi uygulandığından ağrılı bir işlem değildir.
♦ Tedavi sonrası ağrı kesici çok nadiren gerekir.
♦ Kuron yapıştırıldıktan sonra sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet olabilir ancak bu durum genellikle kısa sürelidir. 

 

 

6. Kuronlar ile doğal ve çekici bir görünüme kavuşabilir miyim?
♦ Kuronlar ile dişlerin görünümü ve gülüşünüz daha güzel bir hale getirilir.  
♦ Kuronlar, sıklıkla estetik dişhekimliği tedavisinin bir parçası olarak kullanılırlar.  Doğal görünümlü yapılabilir ve komşu dişler ile tam bir uyum sergileyebilirler. 


 
 
7. Kuronlar doğal dişin işlevlerini( ısırmak, çiğnemek) ne kadar iyi yerine getirir?
Kuronlar ile yemek yeme, doğal diş ile aynı olmalıdır. Porselen kuronlar ile yerken biraz özen gösterilmesi gerekebilir.

 


 8. Kuronlar ne kadar başarılıdır?
♦ Kuronlar dişlerin restore edilmesinde oldukça başarılıdır.
♦ Kuronlar fonksiyoneldir: Isırma doğal dişlerle yapılan ile aynı ve rahattır. 
♦ Estetik görünümlüdürler: Doğal görünürler ve diğer dişlerle büyüklük, renk ve şekil bakımından uyum sağlarlar.
♦ Dayanıklıdırlar
 
 

9. Diş laboratuarının rolü nedir?
♦ Diş teknisyeni kuronun yapılmasında önemli bir görev üstlenir. Dişhekiminin hazırladığı ölçüden bir kuron üretmek deneyim ve beceri gerektirir.  Kuron, renk ve boyut olarak kusursuz olmalıdır.
♦ Dişhekiminin hazırladığı ölçü kullanılarak, dişin veya dişlerin alçı kalıbı yapılır. Kalıp, diş veya dişlerin tam bir kopyası olduğundan bu yöntem, prepare edilen dişin tam kopyasının üzerine diş teknisyeninin kuron yapmasını sağlar.
♦ Laboratuar da dişhekimi ile aynı gölge/renk seçimlerini kullanarak, kuronun bitişik dişler ile renk bakımından uyumlu olmasını sağlar.